05 kwietnia 2022r . w fili bibliotecznej w Pniewie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym omówiony został I tom trylogii  Joanny Jax  pt.: „Córka Fałszerza”. Niezwykle wciągająca powieść historyczna  z wątkiem kryminalnym. Fabuła bogata w wydarzenia  przypada na lata 1923-1933, burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początki istnienia III Rzeszy i rządów Hitlera. Autorka w fascynujący sposób ukazuje życie różnych warstw społecznych- od najuboższych po te bardzo majętne,  dobrze opisane tło historyczne bez upiększeń.

Bohaterowie powieści zostali przedstawieni w bardzo wyrazisty sposób i albo ich się lubi, albo nienawidzi.

Judith Kellerman, utalentowana żydowska adeptka malarstwa sztalugowego, wdrażana przez ojca w tajniki kopiowania starych mistrzów, jej brat i narzeczony są komunistami. Pragnęła zostać sławną i podziwianą malarką.

Rudolf Dorst, policjant i miłośnik sztuki, zakochany w Judith, umiarkowany nazista.

Max Geyer, ze slumsów poprzez fascynację ezoteryką trafia jako dziennikarz do elit nazistowskich, gorliwy antysemita, nazista. Człowiek zakochany w sobie i dążący po trupach do celu. Był typem karierowicza manipulującym ludźmi.

Herbert von Reuss, prawnik, biznesmen, pragmatyczny nazista, syn posła NSDP do Reichstagu, nieszczęśliwy w małżeństwie, zafascynowany Judith. Sympatyzował z nazistami, ale pomagał też Żydom.

Drogi bohaterów się krzyżują, oddziałują na siebie. Mają wpływ na wydarzenia jakie dzieją się w ich życiu. Wzajemnie sobie pomagają i  wspierają  w trudnych momentach.

Na uwagę zasługuje wątek dotyczący fałszowania dzieł sztuki. Joanna Jax wykazała się dużą znajomością historii malarstwa jak również technik malarskich. Powieść dynamiczna, nietuzinkowa.

Na spotkaniu zgodnie stwierdziliśmy , że początek powieści nie jest łatwy dla czytelnika poprzez nagromadzenie opisów , jak i nazw niemieckich, jednak później jest coraz lepiej, nie można oderwać się od lektury. Zachęcamy do przeczytania powieści>