W akcji „Noc bibliotek” tradycyjnie udział wzięła Biblioteka Publiczna Gminy Łomża w Podgórzu wraz z filiami. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „To się musi powieść”. No i się powiodło!
Noc Bibliotek to ważne wydarzenie czytelnicze w naszej bibliotece. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy moc atrakcji. W bibliotece w Podgórzu odbył się seans filmowy, dzieci mogły poczuć się jak w kinie oglądając „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Zagrały również w grę mobilną. Gra na Noc Bibliotek 2022 to twórcza zabawa z kreatywnego pisania. Na osoby grające czekały zadania wokół gatunków powieściowych (powieść przygodowa, współczesna, romans, historyczna, fantasy, science-fiction, kryminalna oraz powieść poetycka). Zadania były różnorodne i wymagały przede wszystkim obudzenia w sobie talentów twórczych, ale także przypomnienia sobie wybranych powieści z klasyki literackiej i sięgnięcia po nie w bibliotece. Na chodniku przed biblioteką powstały świetne ilustracje obrazujące nowopowstałą powieść .
Filia w Pniewie rozpoczęła od odczytania wiersza Joanny Muller „Wciąganie w czytanie”. Nawiązując do bieżącej pory roku jak również hasła tegorocznej akcji uczestnicy stworzyli krótką opowieść o jesieni.
W bibliotece w Starych Kupiskach dzieci również poznały wiersz Joanny Muller. Przeczytana została również zabawna opowieść o nieuchronnej zmianie pór roku pt. „Złodziej liści” Alice Hemming. Pozostając przy tematyce jesieni uczestnicy rozwiązywali zagadki „ Z jakiego drzewa jestem”, polegającej na odgadywaniu nazw drzew z których pochodzą przygotowane liście. Powstały piękne prace plastyczne, których głównym motywem były liście. Aby umilić uczestnikom pobyt w bibliotece przygotowany został również słodki poczęstunek po którym wszyscy zatańczyliśmy wesoły taniec krasnali. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.
Wszyscy uczestnicy akcji wykazali się kreatywnością i chęcią spędzania czasu razem, zadeklarowali również gotowość do uczestnictw w kolejnych odsłonach akcji.