24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej. Święto jest obchodzone od 2018 r. Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemcy Polski miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny i polegała m.in. na doraźnym lub długotrwałym ukrywaniu, organizowaniu kryjówek, ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów, pieniędzy, żywności czy leków.
Tego dnia Biblioteka Publiczna Gminy Łomża wspomina postać Marii Jabłońskiej – ostatniej dziedziczki majątku Pniewo , uhonorowanej w 1992 roku na wniosek Witolda i Jerzego Jedlickich, których Maria ukrywała w swoim domu w Warszawie przy ulicy Jesionowej, tytułem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” .W związku z tym zorganizowaliśmy spotkania z młodzieżą przybliżająć im postać i rolę jaką odegrała Maria Jabłońska podczas II wojny Światowej. Zaangażowana była w działalność konspiracyjną .W podziemiu zajęła się nasłuchem radiowym. Była członkinią „Żegoty” tajnej organizacji ratującej Żydów . Jej dom pełnił również rolę punktu przerzutowego „Biuletynu Informacyjnego”. Na murowanej tablicy ,która znajduje się na ścianie w pniewskiej szkole przy nazwisku Marii Jabłońskiej znajdują się określenia takie jak :”SIŁACZKA, ŻOŁNIERZ AK, SPRAWIEDLIWA POŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”. Wszystkich zainteresowanych historią rodziny Jabłońskich zapraszamy do naszych zbiorów tradycyjnych i cyfrowych oraz do Izby Pamięci Rodziny Jabłońskich, która znajduje się w fili bibliotecznej w Pniewie.