Sprawozdanie 01.02.2013

Dyskusyjny Klub Książki
W Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/s w PodgórzuW dniu 1 lutego 2013r. odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża w Podgórzu. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób – byli to czytelnicy dziecięcy. Do przyjścia do biblioteki nie zraził ich śnieg i mróz, ponieważ ciepła i mila atmosfera panująca w bibliotece zachęcała aby spędzić ten czas w przyjaznym gronie.
Spotkanie rozpoczęło się czytaniem zimowych wierszy, m.in. „Zima” Lecha Konopińskiego, „Zimowa piosenka” – Renaty Opali, „Michały” – Joanny Papuzińskiej, „Biały walczyk” - Marii Kownackiej, „Na saneczkach” – Haliny Szayerowej oraz „Zmarzlak” - Danuty Gellner. Wiersze pochodziły ze zbiorku „Cztery Pory Roku” i były idealnym wstępem do wspólnego czytania bajki „Pani Zima”. Bajka przedstawia historię dwóch córek, które udały się na służbę do Pani Zimy. Pierwsza, która była dobra i pracowita została wynagrodzona przez Panią Zimę. Natomiast jej zła i leniwą siostrę los potraktował inaczej. Pani Zima za pracę, którą zaniedbywała dziewczyna zwolniła ją ze służby. Córka wdowy wróciła do domu smutna i brudna. Zrozumiała wtedy że pogardzając pracą postępowała niegodziwie i że nie wolno wysługiwać się innymi.

Dzieci doszły do wniosku, że w życiu nigdy nie warto być leniwym, bo za lenistwo nie ma nagrody. W życiu należy kierować się uczciwością i zawsze wypełniać swoje obowiązki. Musimy uczyć się pomagać bezinteresownie i nie oczekiwać za swoją pracę nagrody. A jeśli otrzymamy podziękowanie, nasza radość będzie jeszcze większa.
Na zakończenie spotkania na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka z rebusami i zabawami. Z wyrazami uznania Dyrektor i pracownicy BPG Łomża
Dzieci wyraziły ochotę na spotkanie z wierszami i bajkami dotyczącymi kolejnej pory roku.

Opr. Emilia Galanek