Wieczorek poetycki w Podgórzu 06.12.2012

,,Sięgnijmy do tradycji – tradycje świąteczne w literaturze”

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich, które zostało oficjalnie uznane przez Rzym dopiero w IV w. n.e., ponieważ tkwiło zbyt wieloma korzeniami w prastarych bardzo pogańskich tradycjach. Nawet miły zwyczaj obdarowywania się w wieczór wigilijny podarunkami, sięga rzymskich saturnalii. Z tej okazji 06.12.1012 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/s w Podgórzu o godz. 17.00 odbył się wieczorek pt. "Sięgnijmy do tradycji – tradycje świąteczne w literaturze", który miał na celu wprowadzić nas w świąteczny nastrój oraz przybliżyć różnorodne tradycje, które kultywujemy w naszych domach.

W spotkaniu uczestniczyło 17 osób w różnym wieku (dzieci, młodzież, dorośli oraz emeryci). Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Henryka Kotowskiego - poetę regionalnego ze wsi Koty wraz z małżonką. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Wiesława Kłosińska , która czytając książkę „Tradycje wigilijne” po krótce przedstawiała nam je , a w między czasie w atmosferze dobiegającej z oddali kolędy każdy z uczestników recytował poezje znanych poetów tj. J. Twardowskiego, K.K. Baczyńskiego
i wielu innych ale również swój wiersz, który skłaniał do refleksji nad istotą zbliżających się świąt. Pan Henryk Kotowski przedstawił również swoje najnowsze wiersze, które powstały w ostatnim czasie. Opowiedział wszystkim, a szczególnie najmłodszym uczestnikom spotkania jak to było przed świętami i jakie były tradycje w okresie jego dzieciństwa, którzy z zachwytem słuchali Jego opowieści. Na koniec spotkania z okazji swojego święta przypadającego na ten dzień „Św. Mikołaj”, kojarzony ze zwyczajem obdarowywania dzieci prezentami, wręczył uczestnikom po słodkim upominku. Był to wieczór miło spędzony przy ciepłej herbatce i rozmowie o swoich ulubionych tradycjach, obyczajach i pysznych, świątecznych potrawach.


Emilia Galanek