Dzień Dziecka z książką


Drugie Wielkie Czerwcowe Czytanie w Gminie Łomża pod hasłem „Dzień Dziecka z książką” odbyło się 5 czerwca 2011 r. na placu przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II
w Kupiskach.

Wszystkich zgromadzonych powitała w ten słoneczny poranek pełen z książką niespodzianek dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża p.Wiesława Kłosińska.
W nastrój tej uroczystości wprowadziła nas uczennica kl. III Szkoły Podstawowej w Kupiskach Patrycja Franczak czytając wiersz Joanny Papuzińskiej „Czerwcowy stragan” pełen bajek w puszkach, słoikach, na patyku… Dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół
i Przedszkoli Gminy Łomża p. Tomasz Tyszka przeczytał wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Historię Tomka i Romka, wnuków Pawła i Gawła przedstawiła nam p. Agnieszka Mieczkowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. J.P.II w Kupiskach.

Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach pod kierunkiem nauczycielki
p. Małgorzaty Kołakowskiej, zadedykowała wszystkim dzieciom z okazji ich święta taniec: „Po łące biega lato”. Zatańczyła afrykański taniec „Amo-Sambo” o chłopcu imieniem Amo. Był to taniec pełen radości życia. Tancerze poprzez swoje kroki, ruchy i śpiew przekazali uczestnikom uroczystości: radość, pokój i miłość w prawdziwie afrykańskim słońcu.
Bajkę „Rzepka” Juliana Tuwima przeczytała nam p. Małgorzata Rypel nauczycielka SP im. J.P.II w Kupiskach. Czytaniu bajki towarzyszył konkurs polegający na ułożeniu postaci według kolejności ich występowania w wierszu. Zaprezentowała także czeską wersję tego wiersza „Bajka o rzepce”, w której nie lada psikusa spłatał nam krecik w swoim kopczyku. Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach przedstawiła przygotowaną przez p. Grażynę Sawicką i Hannę Zawalich nauczycielki SP w Kupiskach, zabawną inscenizację „Stan chorobowy” promującą czytelnictwo, w której występują znane i lubiane postacie z książek. Wspaniałej rozrywki dostarczyli prezentując nam elegancko i precyzyjnie walc angielski. Dzięki ich wykonaniu przenieśliśmy się choć na chwilę w niezwykły walca czar i poczuliśmy się trochę jak Kopciuszek na balu. Miłym akcentem była prezentacja piosenek: „Moja muzyka” zespołu Bayer Full w wykonaniu uczennicy kl. IV SP w Kupiskach Dominiki Smekty; „Kolorowy wiatr” z repertuaru Edyty Górniak zaśpiewała uczennica kl. VI Magdalena Kania; „Nasza najpiękniejsza” w wykonaniu uczennicy kl. III Patrycji Franczak oraz zaśpiewane przez ucznia Gimnazjum Katolickiego z Łomży Czarka Borawskiego piosenki „Ale jestem” Anny Marii Jopek oraz piosenki w języku rosyjskim „Grupa krwi”.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach p. Edyta Śledziewska przeczytała książeczkę o tym, że należy słuchać się dorosłych oraz o pomocy i przyjaźni sąsiedzkiej Iny Łukasik „Ogóreczek czyli, co było za ostatnią grządką ?”.

W radosny nastrój wprowadzili nas czytelnicy biblioteki w Kupiskach, czytając i recytując piękne wiersze pisarzy polskich, pełne humoru, m. in. „Dwa koguty”, „Niesprawiedliwe stopnie”, „Dwa gołąbki”, „Grzyby”, „Bambo”, „Bałagan w bibliotece”… Jedna z czytelniczek przeczytała wiersz „Koci bohater”, który w bibliotece miał mieszkanie, uwielbiał książki i był z nimi za pan brat, jak uczestnicy konkursu z balonami „Dla tych co czytają, czyli wspaniale w głowie mają” przeprowadzony przez p. Justynę Kozłowską z biblioteki w Pniewie i p. Emilię Galanek z biblioteki w Podgórzu.

Oprawa muzyczna całej uroczystości nadzorowana była przez zespół pod kierunkiem p. Jerzego Sęka dyrektora GOK w Pniewie. Dla tych co uważnie słuchali czytanych wierszy, był konkurs ze słodkościami nad którym bacznie czuwała p. Bożena Modzelewska z biblioteki w Wygodzie. Przez cały czas trwania Wielkiego Czerwcowego Czytania na dzieci czekały atrakcje takie jak: trampolina, zjeżdżalnia, loteria fantowa, kiermasz książek, biżuteria dziecięca i wata cukrowa.
Wszyscy mogli skosztować przysmaków z grilla.