Wielka Parada Dziecięcych (i nie tylko) Uśmiechów


Dziecięce uśmiechy to skarby warte więcej niż wszystkie pieniądze świata razem wzięte. Mogliśmy się o tym przekonać w miniony weekend uczestnicząc w atrakcjach przygotowanych dla najmłodszych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża z/s w Podgórzu. W tym roku Dzień Dziecka był okazją do wykazania się inwencją twórczą dzieci, młodzieży, ale nie tylko. 1 czerwca odbyła się Wielka Parada Smoków w Krakowie organizowana przez Teatr Groteska, w której dzieci uczestniczące od stycznia w warsztatach manualnych w podgórskiej bibliotece mogły zaprezentować SMOKA DINUSIA, którego wspólnymi siłami kreowali przez kilka tygodni.

Udział w paradzie był nie lada zaszczytem, bowiem jedynie 40 smoków z całej Polski zostało zakwalifikowanych do pokazu. Wyjazd 11 dzieci- uczestników warsztatów wraz z opiekunami był podsumowaniem ich ciężkiej pracy. Podopieczni Pani Krystyny Turskiej- smoczego opiekuna zwiedzili w Krakowie wiele ciekawych miejsc: Ciuciu cukier artist, w której obserwowali ręczną produkcję cukierków oraz mogli sami stworzyć słodkie smakołyki, Stare Miasto, Bulwary Wiślane a także wzięli udział w pokazie nocnym smoków na Wiśle oraz Smoczym Pikniku rodzinnym. Sobota upłynęła pod znakiem zwiedzania i ,,słodkiego” lenistwa. W niedzielę natomiast trzeba było popracować i zaprezentować smoka w Wielkiej Paradzie Smoków. Nasz smok stworzony był tak, aby nawiązywać do hasła przewodniego imprezy: ,,W 40 smoków dookoła świata” a także nawiązywał do Gminy Łomża oraz do postaci wspaniałej Hanki Bielickiej. Pokaz był wspaniały, kolorowe smoki z całej Polski dumnie kroczyły ulicami Krakowa, i choć dzieci nie spotkały Wawelskiego smoka to i tak uznały, że ich PODGÓRSKI gad jest najwspanialszy. Wyjazd, który był podsumowaniem jakże owocnej pracy był okazją do poznania uroków królewskiego miasta i również swojej wyobraźni i kreatywności.
Podobnie jak w Podgórzu, w którym o 15.00 wystartował Dzień Dziecka z biblioteką i Klubem Seniora. Na początek dla rozluźnienia i rozładowania napięcia jak na bibliotekę przystało - w ramach DKK przeczytaliśmy bajkę psychoedukacyjną pt. „Rycerskie gofry” z serii Bajki bez barier Aleksandry Chmielewskiej. Żeby nie zaczynać świętowania z pustymi brzuchami, dzieci wzięły udział w Klubie Książki Kucharskiej. Tym razem przyrządzane były gofry „takie jak z budki” oraz zdrowe owocowo-warzywne soki i koktajle. Wiadomo, że jak Polak głodny to zły, a to nie sprzyja tworzeniu dziecięcych uśmiechów. Po napełnieniu brzuchów można było wykazać się inwencją twórczą, a także pograć w gry planszowe i zabawy na świeżym powietrzu, poukładać puzzle. Nie zabrakło wspólnego czytania dla najmłodszych i rebusów oraz bajkowych zgadywanek. Uczestnicy korzystali także ze wspaniałej pogody bawiąc się na dużym placu zabaw przy bibliotece oraz wewnętrznej Sali zabaw w jej środku. Panie dwoiły się i troiły, by podobnie jak w krakowskiej fabryce cukierków, ,,wyprodukować” jak najwięcej dziecięcych uśmiechów. Udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez bibliotekę w Podgórzu zapewnił tyle radości i uśmiechów, że z pewnością starczy ich na cały następny rok albo i dłużej, czego i Wam i sobie życzymy kochani młodzi czytelnicy.

Krystyna Turska, Monika Jackowska, Emilia Galanek