Niepodległa w sercach i na ustach młodych recytatorów


Powiatowy Konkurs Recytatorski Ojczyzna w poezji "Ni z tego ni z owego była Polska na pierwszego" odbył się listopada 2017r. w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z/s w Podgórzu. Konkurs recytatorski zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem zwłaszcza dla recytatorów, nie inaczej było i tym razem. Dwudziestu sześciu recytatorów w trzech kategoriach wiekowych prezentowało wiersze o tematyce niepodległościowej, utwory opiewające bohaterstwo walczących o wolną Polskę.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Łomży, którzy nie kryli wzruszenia słuchając uczestników. Historia to nie tylko daty, patriotyzm to nie tylko uczestniczenie w obchodach Święta Niepodległości, ale przede wszystkim miłość do Ojczyzny wyrażana również przez pamięć, krzewienie polskiej kultury jej znajomość. Uczestnicy nie tylko powiedzieli wiersze i fragmenty prozy, ale przede wszystkim pokazali swoją miłość do Ojczyzny. Po przesłuchaniu recytatorów odbyło się spotkanie z Panem Krzysztofem Sychowiczem z Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział o dwóch drogach do niepodległości: Romanie Dmowskim oraz Józefie Piłsudskim. Komisja, w skład której wchodziły: Jadwiga Rogalska, Marzanna Gawrych oraz Magdalena Mucha, ogłaszając wyniki podkreśliła zaangażowanie młodych recytatorów w krzewienie polskiej kultury. Wyniki reprezentowały się następująco:
Kategoria I-III
1 miejsce Aleksandra Grzybińska SP Jarnuty
2 miejsce Antoni Tyborowski SP Kupiski
Kategoria IV-VII
1 miejsce Małgorzata Piszczatowska GOK Śniadowo
2 miejsce Patrycja Grabowska SP Wygoda; Michał Karwowski SP Konarzyce
3 miejsce Mateusz Dębek SP Konarzyce; Karolina Skrodzka SP Kolno
Wyróżnienia: Wiktoria Borys SP Czerwone, Dominik Góralczyk SP Pniewo,
Amelia Szymańska SP Kolno
Gimnazjum:
1 miejsce Paulina Pęska PG nr 9 Łomża
2 miejsce Ewelina Ferenc PG nr 9 Łomża, Wiktoria Jermacz PG Czerwone

Wszyscy uczestnicy otrzymali słowa podziękowania od Pani dyrektor biblioteki Wiesławy Kłosińskiej: "Wasza praca nad tekstem jest też pracą nad polską kulturą, polską historią, nad tym co ważne nie tylko podczas listopadowych obchodów Dni Niepodległości- patriotyzmem."