Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne DKK 22.03.2016

    Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią malowanie pisanek, pieczenie mazurków i przede wszystkim przeżywanie największego święta w religii chrześcijańskiej. Często wraz z przygotowaniami do świąt pojawiają się dziecięce pytania, typu "a dlaczego?". 
Dlatego Dyskusyjny Klub Książki przy Filii bibliotecznej w Pniewie 22 marca 2016r. szukał odpowiedzi w książce Anny Jankowskiej pt. „ Opowiedz mi, mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”
    Książka napisana jest w formie rozmowy mamy z córką i przeprowadza nas przez wielkanocny czas od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku. Autorka po kolei wyjaśnia tradycje, jakie przez lata ukształtowały się w Polsce, a także przypomina te nieco zapomniane. Wyjaśnia znaczenie poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia, a także szczegółowo opisuje symbolikę np. pokarmów wkładanych do wielkanocnego koszyczka. Przedstawia też sposoby na naturalne farbowanie pisanek i techniki ich ozdabiania. Odkrywa również, skąd na wielkanocnym stole wziął się baranek. Książka zawiera też szereg drobnych ciekawostek, ujętych w kolorowe ramki. 
    Uczestnicy dyskusji stwierdzili, że ta książka to wartościowa pozycja, z której dowiedzieli się o wielu zapomnianych zwyczajach wielkanocnych i wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą nadchodzących Świąt.