DKK w bibliotece w Podgórzu ,,Skąd się biorą rodzice?” Agnieszka Porzezińska

Skąd się biorą rodzice? A cóż to w ogóle za pytanie? Czy na pewno chodzi o rodziców a nie o dzieci? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale czy na pewno? Rozwiązania tej zagadki 01.02.2016 r szukali wspólnymi siłami uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece w Podgórzu. Autorka - Agnieszka Porzezińska uhonorowana wieloma nagrodami dziennikarka i scenarzystka stworzyła nie-bajkę o adopcji. Nie jest to typowa bajka dla dzieci, przeznaczona jest także, a może przede wszystkim dla dorosłych.

Książeczka pięknie wydana, ze wspaniałymi ilustracjami przyciągnęła uwagę dzieci-uczestników spotkania i oswoiła je ze zjawiskiem adopcji, bo to właśnie jest głównym tematem niniejszej publikacji. Opowieść o parze zakochanej, szczęśliwej, która niestety nie doczekała się potomstwa. Historia jest o tyle ciekawa, że opowiedziana została z perspektywy dziecka nie znającego rodzicielskiej miłości. Na szczęście do czasu, gdy wspomniana para go adoptuje. Groszek- główny bohater opowiada w bardzo wzruszający sposób o braku czułości ze strony mamy, samotności i swojej niewiedzy na temat DOMu. Dopiero adopcyjni rodzice ukazują Groszkowi piękno: Dobra, Opieki i Miłości, czyli uczą go czym tak naprawdę jest DOM.

    Lektura wzruszająca, na szczęście ze szczęśliwym zakończeniem wyjaśniła uczestnikom klubu w prosty sposób mechanizmy działania adopcji. Dzieci w wieku 6-10 lat poznały terminy takie jak adopcja, dom dziecka, rodzina zastępcza, dostrzegły też potrzebę cieszenia się z posiadania rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół. Każdy z uczestników w ramach spotkania wykonał rysunek "Moja rodzina", a na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż większość portretów rodzin otoczona była sercem. "Miłość w domu jest najważniejsza"- to było przesłanie młodych artystów.

Ewelina Góralczyk