Sprawozdanie 25.09.2014

W dniu 25.09.2014r. w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża Filia w Pniewie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji nad książką Joanny Rudniańskiej pt. „ XY” wzięło udział 8 osób. Pod tajemniczym tytułem autorka skryła przepiękną opowieść, zainspirowaną historią, rozgrywającą się w realnej scenerii ziemi polskiej w czasie II Wojny Światowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii (kliknij)

Bohaterkami książki są dwie siostry bliźniaczki, obie Hanie – nazwane przez autorkę dla rozróżnienia Hanią X i Hanią Y. Zostały one opuszczone przez matkę wbrew jej woli i przygarnięte, każda osobno przez obcych ludzi. Dziewczynki nie wiedzą o swoim istnieniu, jedna z nich staje się Żydówką a druga Polką. Nie ma to znaczenia aż do wybuchu wojny i wtedy właśnie ich losy się krzyżują. Hania X mieszka w getcie i nosi opaskę z gwiazdą Dawida, natomiast Hania Y wiedzie spokojniejsze życie u boku polskiej rodziny. Autorka opowiada o realiach życia w czasie wojny: nalotach, bombardowaniach, policji, ukrywaniu się. Jednak robi to w sposób delikatny, aby nie łamać wrażliwości młodego czytelnika. Dzieci poznają czym jest zło, ale widzą też potęgę dobroci, odwagi, przyjaźni.

Rudniańska wprowadza do książki postać dobrej wróżki jak ją określili moi czytelnicy. Jest to staruszka o ametystowych oczach, która opiekuje się siostrami, ratując je z największych tarapatów. Występuje również mądry koń, który wymierza sprawiedliwość szmalcownikowi. Dzięki temu historia ta przybliża nas do baśni, w której dobro zwycięża nad złem.

Obie dziewczynki w końcu spotykają się i zamieszkują razem z polską rodziną. Jednak Hania X tęskni za swoimi bliskimi z getta. Cieszy się, że jest wolna, ale pamięta wszystko i czasami płacze wtulając się w swojego psa Cygana.

Ta niezwykła książka stała się dla czytelników mojej biblioteki mała lekcją historii. Ogromną wiedzą popisały się dzieci doskonale rozumiejący pojęcie getta, hitleryzmu, nazizmu, okupanta, masowych egzekucji.

Postanowiliśmy zatem uwiecznić ich przemyślenia na kartkach papieru. Czytelnicy narysowali ilustracje obrazujące wydarzenia tamtych lat, które rozgrywały się na łamach książki: „XY”.

Książka Joanny Rudnieńskiej skłoniła mnie do zorganizowania wycieczki dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W celu pokazania dzieciom miejsca masowej egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta na ludności cywilnej, postanowiliśmy wybrać się do lasu pniewskiego. W lesie koło wsi Pniewo najprawdopodobniej miały miejsce cztery egzekucje masowe w maju 1942, oraz 18 września i 17 grudnia 1943r. Przyjmuje się, że ogrodzone dzisiaj miejsce z pomnikiem jest grobem bezimiennych ofiar.

Myślę, że za mało się mówi o ofiarach hitleryzmu, a prawie w każdej gminie były ofiary tego systemu. Miejsca pamięci powinny być otaczane opieką, bo jak powiedział Józef Piłsudski, „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości…”

Sporządziła: Justyna Kozłowska