Sprawozdanie DKK - Laura Esquivel „Przepiórki w płatkach róży”

Dnia 30 kwietnia 2010 roku w mieszającym się zapachu gorącej czekolady i kwiatów róż, w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża Filia w Kupiskach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki dyskutowały o książce Laury Esquivel pt. „Przepiórki w płatkach róży” wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1993 roku.
Autorka tej książki jest Meksykanką i był to jej debiut literacki w 1989 roku. Oryginalny tytuł tej powieści brzmi „Como aqua para chocolate” co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „jak woda na czekoladę”. W języku hiszpańskim idiom „działać na kogoś jak woda na czekoladę” oznacza wywoływać w kimś silne pobudzenie czy wręcz pożądanie. Polski tytuł w przekładzie Elżbiety Komornickiej brzmi „Przepiórki w płatkach róży”. Podtytuł informuje czytelników, że jest to powieść w zeszytach na każdy miesiąc, przepisy kucharskie, historie miłosne tudzież porady domowe zawierające. Książka składa się z 12 części, każda na inny miesiąc. Każdy miesiąc poświęcony jest innej potrawie, a tytułowym przepiórkom w płatkach róży poświęcony jest miesiąc marzec.
Jest to wspaniała powieść o trudnej, pięknej i nieprzemijającej miłości Tity i Pedra w nietypowej kulinarnej oprawie. Świetnie napisana, którą klubowiczki polecają do przeczytania. Przepełniona oryginalnymi przepisami i poradami kuchni meksykańskiej. W powieści Laury Esquivel kuchnia jest całym światem Tity głównej bohaterki, która gotuje od dzieciństwa, a jej potrawy wywołują radość, łzy a nawet zmysłową miłość.
Powieść czyta się jednym tchem i wraca ponownie do niej. Jedna z klubowiczek opowiedziała historię jak dowiedziała się o książce i ile zachodu włożyła aby ją zdobyć. Powieść bardzo podobała się klubowiczom. Jest pełna smaków, przypraw, zapachów wręcz wylewających się z kart książki, egzotycznych przepisów, często przyprawiona odrobiną indiańskiej magii i wierzeń.
Na zakończenie spotkania klubowiczki obejrzały fragment filmu na podstawie tej książki w reżyserii Alfonso Arau męża autorki, który zdobył wiele nagród.