17 listopada w bibliotece w Starych Kupiskach odbył się już po raz 18-sty etap gminny Konkursu Recytatorski Wierszy Patriotycznych pt. ”Ojczyzna w poezji” skierowany do uczniów Szkół Podstawowych.

W tym roku uczestnicy zmierzyli się z niełatwą poezją K.K. Baczyńskiego oraz C.K. Norwida. Mottem wydarzenia od wielu lat są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego “Kocham Ojczyznę więcej niż własne życie”. Konkurs ma na celu promowanie oraz kształtowanie postaw patriotycznych jak również wpajanie miłości i szacunku do własnej ojczyzny.

Laureatami zostali:

I Miejsce – Sebastian Łomotowski oraz Oskar Gutowski
II Miejsce –Aleksandra Chomotowska oraz Lena Lemańska
III Miejsce – Maja Malinowska oraz Zuzanna Prokop

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zatytułowana “Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny” przygotowana przez Fundację Ośrodka Karta. Przedwojenne fotografie ukazują rzeczywistość oraz codzienność życia mieszkańców małych wsi i miasteczek, których spokój miała za chwilę przerwać okrutna wojna. Zdjęcia, które doczekały się digitalizacji stanowią niezwykłą wartość dla historii lokalnej.  Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy do naszej społeczności o udostępnienie bibliotece posiadanych zdjęć o wyjątkowym znaczeniu społecznym, historycznym, kulturowym. Dokumenty te zostaną umieszczone na międzynarodowej platformie i będą nieocenionym  źródłem wiedzy historycznej dla kolejnych pokoleń.

 

 

Wszystkim uczestnikom jak również osobom zaangażowanym w ich przygotowanie serdecznie dziękujemy, gratujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.