Dnia 12.12.2012 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej zorganizowanej przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak, promującej najnowszą powieść autorki „Harrego Pottera” J.K. Rowling pt. „Trafny wybór”, która ukazała się na rynku księgarskim 27 września 2012 r. Udział w nim wzięło 8 uczestników w przedziale wiekowym od 20 do 65 lat.

Dnia 12.12.2012 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej zorganizowanej przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak, promującej najnowszą powieść autorki „Harrego Pottera” J.K. Rowling pt. „Trafny wybór”, która ukazała się na rynku księgarskim 27 września 2012 r. Udział w nim wzięło 8 uczestników w przedziale wiekowym od 20 do 65 lat. Książka wzbudziła żarliwą dyskusję i niejednoznaczne odczucia.
Z jednej strony czytelnicy zgodnie zdecydowali, że treści zawarte na jej kartach odzwierciedlają współczesne społeczeństwo pełne intryg, dwulicowości, korupcji, zawiści. To świat, w którym „człowiek człowiekowi wilkiem”. Nie ma tu miejsca na szczerą przyjaźń, poświęcenie dla drugiego człowieka, szacunek. Podstawowa jednostka społeczna – rodzina ulega rozkładowi. Przerwaniu ulegają więzi rodzinne. Dzieci nie otrzymują od swych rodziców odpowiednich wzorców osobowościowych, wsparcia w trudnych chwilach. Lekceważone zamykają się w sobie, nie potrafią uzewnętrzniać uczuć, próbują poradzić sobie z problemami, które je przerastają. Relacje międzyludzkie najbardziej widoczne są w licznych rozmowach przepełnionych wulgaryzmami i dosadną mową potoczną, gdzie następuje degradacja języka i poniżenie drugiego człowieka. Książka stanowi bardzo dobre studium psychologiczne współczesnego człowieka, poprzedzone niewątpliwie wnikliwą obserwacją.
W trakcie spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki uczestnicy orzekli, że omawiana pozycja zawiera elementy, które wielu osobom nie przypadły do gustu. Starszych czytelników zdecydowanie zraził natłok wulgaryzmów i stanowczy realizm dosadnie opisujący wszystko, co jest związane z ludzką cielesnością. Brak wartkiej akcji w początkowych rozdziałach, wielość postaci i wątków wprowadza chaos, dezorientuje i zniechęca czytelnika, dla którego wstępne rozdziały stają się trudne do przebrnięcia.
„Trafny wybór” to książka ciekawa i zajmująca dla osób, które są zainteresowane mechanizmami zachodzącymi we współczesnym społeczeństwie. Dla czytelników wrażliwych na język i literackie obrazowanie polecamy inne lektury.

Emilia Galanek